V čem podnikat, když NIC neumím? Ale fakt nic.

Ozvala se mi bývalá klientka a pozvala mě na kávu. Elegantně se posadila, dala nohu přes nohu a rozpovídala se o tom, co se dělo poté, kdy skončila před rokem svůj koučink u mě.

Tehdy přišla ke mě do poradny manželka podnikatele. Krásná, štíhlá, zdravá, na první pohled ji nic nechybělo. Jen manžel ji byl nevěrný a ona se trápila. Příběh možná tak banální pro mnohé z nás, přesto tak stresující. Paní Radka byla roky s dětmi v domácnosti, svojí profesi nechala hned s prvním těhotenstvím. Manžela měla moc ráda,nechtěla ničit rodinu, ale chtěla  mu alespoň říct DOST.  Buď ona nebo já. Jenže právě v té chvíli přišel strach. Co když se manžel rozhodne pro tu druhou? Co bude s ní a s dětmi? Co když už nic neumí, přece jen byla pouze doma s dětmi. 17 let je dlouhá doba.

Společně jsme si povídaly o tom, v čem by mohla začít podnikat, co umí dobře. Zasmála se a smutně řekla: Umím jen uklízet, starat se o domácnost a o děti. BINGO. To je přece hodně. Já se třeba o domácnost starám taky, ale tak nerada, že jsem si při posledním vaření pořezala ruku a přítel mě musel odvézt na chirurgii na šití. Takže já bych se rozhodně o cizí domácnosti starat nemohla.

Nicméně s Radkou jsme se přestaly zabývat nevěrným manželem a začaly jsme pracovat na tom, komu by tím, že se umí starat “jen” o domácnost mohla prospět. Vytořily  jsme spolu marketingový plán na koleni (markeťáci by asi plakali), zadala výrobu webových stránek, udělaly jsme letáčky, oslovily jsme známé, nakoupila úklidové prostředky a věci se daly do pohybu. Radka uspěla.

Odešla od manžela, šla do podnájmu a rozjela firmu na úklidové práce. Dnes zaměstnává 5 žen nastálo a další má jako brigádnice na nárazové práce.  Radka pracovala ve dne v noci. Ve dne brala zakázky, sama byla jednou z těch, kdo uklízel, vozila děti do školky a školy, na kroužky, večer chodila kontrolovat úklid po svých zaměstnancích. V noci se starala o svojí domácnost, žehlila, prala, dělala dětem svačiny. Čekala jsem, že bude naštvaná a utahaná. Opak byl pravdou. Radka dnes už firmu jen řídí, bere zakázky, předává čistou domácnost šťastným majitelům. Své klienty si pečlivě vybírá.

V době, kdy se ceny úklidu v domácnostech pohybují kolem 80 Kč za hodinu, Radka má cenu 180 Kč. Nebála se, protože dnes zná svoji hodnotu. Dokonce musí zakázky odmítat. Chce si zachovat kvalitu. A manžel? Manžel se po čase chtěl vrátit. Nabízel život v bavlnce, nabízel finanční vstup do její firmy, nabízel toho hodně. Zbytečně. Radka vyměnila špatnou jistotu za báječný život plný dobrodružství. Samozřejmě, že má také problémy, také starosti, ale ten vnitřní klid, to, co přišlo po černém strachu, stojí za to. Vlastní hodnota.

Už několik dní myslím na to, jak náš život často ničí strach. Strach z neznáma. Přitom často stačí udělat první krok a roztáhnout křídla. A letět. Najít to, v čem jsme dobří. Všichni něco umíme, jen to možná nevidíme. Nevěříme si, že zrovna my bychom mohli uspět. Máme prostě STRACH.

Z čeho máte strach VY? Zkusme se na to společně podívat. Pište mi na mail: krizovatkazivota@gmail.com.

Mohly by vás zajímat i tyto články:

Příběhy mých úspěšných klientů

Jak z webu udělat stroj na peníze

Jak získat nové zákazníky

Chcete dostávat informace s podobnou tématikou? Zanechte nám svůj email.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.